Obec Partizánska Ľupča
Partizánska Ľupča č. 417
032 15 Partizánska Ľupča
Ervín Smatek
Narodený 14.4.1912 v Nemeckej (Partizánskej) Ľupči
Zomrel 23.6.2001 v Partizánskej Ľupči
Ervín Smatek, profesor a hudobný pedagóg, narodil sa 14.4.1912 v Nemeckej Ľupči, do rodiny právnika Ervína Smateka staršieho a učiteľky Anny, rodenej Okoličániovej. V rodine sa používali tri jazyky – maďarský, nemecký a slovenský, čo bolo jeho dobrou vzdelanostnou devízou.
Základné vzdelanie dostal v rodnej Ľupči, v Liptovskom Hrádku a maturoval v roku 1932 na Reálnom gymnáziu v Liptovskom Mikuláši. V roku 1933 na želanie otca začína študovať právo na Karlovej Univerzite v Prahe. Právo však nebolo to, čím sa chcel v živote zaoberať. Stále viac ho lákala hudba. V Prahe mal možnosť počuť a vidieť hudobné telesá a koncerty známych majstrov, ktorí vplývali na jeho cítenie a vkus. Mal možnosť amatérsky koncertovať s priateľmi hudobníkmi, medzi ktorých patril MUDr. Pavol Strauss, lekár a filozof, ktorý napokon ovplyvnil jeho rozhodnutie prestúpiť do Bratislavy na Komenského univerzitu na hudobnú a dramatickú fakultu.
Štúdium prerušil povolávací rozkaz. Od roku 1941 pracoval ako vojak v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Zastával tam celý rad funkcií. Bol redaktor, hlásateľ, člen rozhlasového orchestra ako huslista a tiež člen vojenského speváckeho zboru.
V roku 1943 uzavrel manželstvo s Emíliou Churaňovou. V harmonickom manželstve prežili spolu 58 rokov. Z neho sa narodili dve dcéry, Dáša a Alena.
Po skončení vojny (1945) zostal pracovať v Slovenskom rozhlase a popri zamestnaní dokončil štúdium hry na husle a kompozíciu. V roku 1951 sa vrátil do Partizánskej Ľupče. Pracoval ako stredoškolský pedagóg na vtedajšej jedenásťročnej strednej škole v Liptovskom Mikuláši. Učil hudobnú výchovu a latinský jazyk. V tom čase sa začal bohatý kultúrny život v Liptovskom Mikuláši. Pri vtedajšom Ústave národného zdravia vznikol orchester, kde Ervín Smatek hral ako huslista a zároveň pomáhal pri skladbe a výbere repertoáru. V roku 1955 sa stal zakladateľom a riaditeľom Hudobnej školy v Liptovskom Mikuláši. Práca v tejto inštitúcii ho nesmierne napĺňala. Všetku svoju energiu a nápady venoval mladým talentom. Komponoval pre svojich študentov skladby, upravoval pre nich piesne. Založil sláčikové kvarteto, ktoré reprezentovalo školu aj mesto. Spolu s orchestrom OÚNZ naštudovali mnohé hudobné skladby a spevohry, ktorými obohacovali kultúrny život celého Liptova.
Ervín Smatek bol aj lektorom socialistickej akadémie. Pripravoval prednášky o hudobných skladateľoch a ich dielach, ktoré prezentoval spolu s hudobnými ukážkami.
Hudobná škola sa postupne rozširovala aj o iné umelecké odbory a stala sa „Ľudovou školou umenia“. Ervín Smatek v nej dosiahol svoj dôchodcovský vek. Vtedy zložil funkciu riaditeľa. Učil však pokiaľ mu sily stačili až do roku 1982.
Svoje hudobné umenie využíval aj vo svojej obci. Okrem vzdelávacej formy prakticky pomáhal Františkovi Migaľovi, ktorý viedol detský spevácky zbor. Spolupracoval aj s kresťanskými kantormi a v rámci hudobných úprav s Miroslavom Bázlikom mladším, s pani Martou Zemiarovou a s Michalom Patakym.
V rámci svojej lásky k fotografovaniu sa stal obrazovým dokumentaristom svojej doby. Zachytil každú udalosť, ktorá sa v Ľupči stala. Zanechal bohatú zbierku fotografií faktu, ale aj umeleckých, kde prezentuje nevyčerpateľnú krásu Liptovskej krajiny.
Ervín Smatek veľmi miloval svoj rodný kraj, Partizánsku Ľupču, svoj rodný dom. Nech bol kdekoľvek, vždy sa vracal domov nabrať nových síl a inšpiráciu. Bol tu spokojný, vyrovnaný a šťastný.
Zomrel 23. júna 2001 vo veku 89 rokov. Pochovaný je v Partizánskej Ľupči, vo svojej rodnej obci.
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 7. 2019 6:43