Obec Partizánska Ľupča
Partizánska Ľupča č. 417
032 15 Partizánska Ľupča
Tematický zájazd Oswienčim
Pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia (9. september), výbor ZO SZPB v Partizánskej Ľupči zorganizoval dňa 7.9.2016 náučno-vzdelávací tematický zájazd do koncentračného tábora Osvienčim. Zájazdu sa zúčastnili členovia základnej organizácie, ich rodinný príslušníci, žiaci II. stupňa základnej školy v obci s dvoma pedagógmi, ktorí nás úspešne reprezentujú v rôznych súťažiach poznania histórie hlavne z rokov 1939-1945, ako aj občania obce Partizánska Ľupča.
Cieľom zájazdu bolo bližšie spoznávať históriu II. svetovej vojny, kde do poznávania zabezpečovať aj účasť učiteľov a žiakov na miestach bojov a obetí vojny, a na základe toho prehlbovať a vyjadrovať stanovisko proti oživeniu fašizmu a všetkým prejavom nacizmu, rasizmu, neofašizmu, antisemitizmu a xenofóbii.
Po prehliadke koncentračného tábora s erudovaným výkladom sprievodkýň v slovenskom jazyku sme sa presunuli do mesta Krakow, kde účastníci si mohli prezrieť kultúrne pamiatky a spoznať život súčasného krásneho mesta Krakow. Z Krakowa nasledovala cesta domov so zastávkou v obci Jablonka, ktorá bola využitá na príjemné občerstvenie ako aj nákup v obchodnom komplexe Kabanos.
Záverom výbor ZO SZPB chce poďakovať Obecnému úradu Partizánska Ľupča, Lesnému komposesorátu Partizánska Ľupča, ktorí finančne podporili realizáciu zájazdu a vodičovi autobusu, ktorý nás bezpečne odviezol a priviezol domov.
Čo sme si zaznamenali :
Najväčší koncentračný tábor na svete sa nachádzal v okolí Osvienčimu. Postavili ho na príkaz Himmlera z 27. Apríla 1940.Na začiatku vojny Nemci napadli najskôr Poľsko. Poliaci boli prvými väzňami. Uväznili ich tu v júni 1940. Neskôr sa stali obeťou holokaustu predovšetkým Židia. Prvá plynová komora bola postavená v septembri 1940. Koncentračný tábor dostal názov Auschwitz, čo po Nemecky znamená názov poľskej obce Osvienčim.
Pre nedostatočnú kapacitu nariadil Himmler postaviť druhý tábor, ktorý dostal názov Auschwitz – Birkenau. Išlo o niekoľkonásobne väčší komplex, ako prvý tábor. Začal sa stavať v roku 1941. Nachádza sa v blízkosti Osvienčimu hneď v susednej obci Brezinka.
Tretí tábor sa začal stavať v Monowiciach v marci 1942. Išlo predovšetkým o pracovný tábor. Vyrábal sa tu hlavne kaučuk a syntetické vlákna.
Koncentračný tábor Osvienčim bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. Prenasledovaní boli ako som uviedol predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, Sovietski zajatci a taktiež mnohí ďalší. Väčšina našla svoju smrť v plynových komorách. Za obdobie rokov 1940 až 1945 tu zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí. Konali sa tu aj nehumánne experimenty. Najväčšiu vinu za experimenty nesie Jozef Mengele. Zo Slovenska bolo deportovaných približne 70 tisíc Židov. Zámienka bola, že budú pracovať pre nacistickú Ríšu. Za každého vyvezeného Slováka sme museli zaplatiť Nemcom 500 mariek. Z nášho územia boli Židia vyvážaní do poľského Osvienčimu vlakmi. Všetko to prebiehalo v dvoch hlavných etapách. V prvej vlne medzi marcom a októbrom 1941 ich bolo deportovaných 57 628. Väčšina z nich skončilo v Osvienčime a Brezinke. Za trest, že sme sa vzopreli Nemcom v Slovenskom národnom povstaní Nemci obnovili deportáciu židov. Medzi septembrom 1944 až marcom 1945 deportovali ďalších približne 13 tisíc Židov do koncentračných táborov v Poľsku. Za zmienku stojí, že Adolf Hitler tento koncentračný tábor nenavštívil.
Spracoval: Mgr. Pavel Murtin
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 7. 2019 8:31