Obec Partizánska Ľupča
Partizánska Ľupča č. 417
032 15 Partizánska Ľupča
Miloš Krno
spisovateľ a publicista, dátum narodenia:25. 7. 1922 v Bratislave, svoje detstvo prežil na Liptove v Partizánskej Ľupči. Zomrel 21. 7. 2007.
Narodil sa v Bratislave 25. júla 1922, ale detstvo prežil v Liptove – v Nemeckej, dnes Partizánskej Ľupči. Po absolvovaní nemeckého a slovenského gymnázia v Kežmarku študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa zapojil do protifašistického hnutia mládeže. Počas SNP bol generálnym tajomníkom Spolku bojujúcich
vysokoškolákov v Banskej Bystrici, kde pôsobil ako partizánsky osvetár a publicista, neskôr ako člen IV. čs. partizánskej brigády v Nízkych Tatrách. Po prechode frontu bol redaktorom denníka Pravdy v Košiciach. Potom pracoval ako osobný tajomník štátneho tajomníka Vladimíra Clementisa na ministerstve zahraničných vecí v Prahe. V rokoch 1946 až 1953 pôsobil na Veľvyslanectve ČSR v Moskve. V rokoch 1954-59 bol vedúcim kultúrnej rubriky Pravdy, potom tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov, šéfredaktorom časopisu Obzor socializmu a napokon ústredným dramaturgom Slovenského filmu. Od roku 1977 pôsobil ako slobodný umelec. V rokoch 1954 až 1964 bol poslancom SNR za Liptov, Oravu a Kysuce.
Krno debutoval ako básnik v roku 1944 zbierkou surrealistických básní Šialené predstavenie. Neskôr sa preorientoval na prózu. Venoval sa najmä obdobiu druhej svetovej vojny. Napísal dve románové trilógie (Dve cesty, Lavína, Míľový krok a Cnostný Metod, Údatný Radúz a Statočný Celo), romány a novely: Vrátim sa živý (o kpt. J. Nálepkovi), Jastrabia poľana,
Kým dohorela cigareta, Hra so smrťou, Hory čierne, Republika atď. Viaceré knižky venoval deťom, mládeži a problematike ochrany prírody (Lišiak Šibal, Zbojník Šíp, Sivá vlčica, Tisíc neviditeľných krídiel, Modooká zem a i.). V roku 2002 mu vyšla posledná kniha spomienok a esejí o Gruzínsku Ak je na zemi raj. Jeho väčšie literárne práce preložili do jedenástich jazykov. Naopak, aj sám prekladal poéziu a prózu najmä ruských, nemeckých, gruzínskych a arménskych autorov.
Miloš Krno je autorom viacerých rozhlasových hier a scenárom k celovečerným i televíznym filmom (Zajtra bude neskoro, Cnostný Metod, Dolina atď.) Takmer do posledných dní svojho života sa aktívne zúčastňoval na podujatiach organizovaných Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Klubu bratislavských antifašistov, Klubu Nového slova a publikoval v tlači.(autor Martin Krno, syn)
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 7. 2019 7:02